Indiana Dżons i Nowa Krucjata – SPOILERY!!!

Homepage Forumy Na naszych ekranach Filmy, filmy, filmy Indiana Dżons i Nowa Krucjata – SPOILERY!!!

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 181 through 195 (of 215 total)
  • Autor
    John J Adams
    Keymaster

Derek zwrócił niechcący uwagę na ciekawy fakt, porównując IJ4 z Transformers (jak wiadomo, producentem tego drugiego był Spielberg). I tak mi wychodzi, że oba te filmy były bardzo podobne i scenariuszowo reprezentowały podobny poziom (może oprócz sceny z chowaniem się robotów wokół chaty, bo czegoś tak dobrego w IJ nie było). W TF były fajne dialogi, fajne, acz proste postacie i nawet ten sam chłopczyk.

Tyle, że Tranformers było zajebiste, a IJ4 wiadomo jaki. Niestety – uświadomiłem sobie właśnie, że nie oceniam tego filmu obiektywnie 🙂

derek
    Member

a za chiny sie nie zgadzam! IJ4 to przy TFach intelektualne wyzyny kinematografii + wloski neorealizm + japonska mysl samurajska.

w ogole TFy uwazam za najgorszy film mojego zycia. gorszy nawet niz ID czy Armeggedon.

wracajac do IJ4 – ostatnio przeczytalem opowiadania Poego zatytulowane Zloty Zuk i powiem wam, ze gdyby Spielberg zdecydowal sie zaadaptowac je do uniwersum "Indianskiego" (sam moglbym to uczynic za ten nedzny milionik zielonych), to wyszloby cos naprawde super w pyte. nowelka ma klimat szukania skarbow i oldskulowej przygody. wystarczyloby ja solidnie poszerzyc i nadac ciezaru gatunkowego (choc w zasadzie to nie – nowelka jest juz odpowiednio obciazona gatunkowo), i w rezultacie wyszedlby mega dobry quest. w koncu duet L-S mial 20 lat na pomyslunek. w tym czasie mogli obydwaj szesciokrotnie zrobic doktorat z archeologii.

Sasquatch
    Member

derek
    Jesli lubisz takie klimaty polecam Ci ksiazke "Rekonkwista" Marcina Wolskiego.

Ad rem. Przeczytaj co napisalem wczesniej, ze wolalbym zwykla kaskaderke i normalna ciezarowke sfilmowana w lesie, niz nawet animowana ziemie wydarta spod kol, i inne bajery CGI w tym wole tysiace zywych wezy z RoA od mrowek IJ4 itp itd. Przeczytaj jakie poprawki bym wstawil do filmu aby zyskal jest tam i o strzelaniu z guna.. Jestem zawiedziony JI4 ale nie uwazam go za dno takie jak TF (sorki dla tych co sie jaraja TF ale nie mam sentymentu dla tego uniwersum i moze nie czuje klimatu).

Wiec powtorze raz jeszcze poprawic choc kilka rzeczy a IJ4 bylby lepszy od najgorszej czesci trylogii …….(tu wstawic sobie co kto lubi 🙂 ) bo widac IMO ze mial potencjal.

derek
    Member

[i]Jesli lubisz takie klimaty polecam Ci ksiazke "Rekonkwista" Marcina Wolskiego.[/i]

jasne, ze lubie i jutro wale do super tajnej poznanskiej biblioteki wypozyczyc to cudo.

ps: wlasnie teraz do mnie dotarlo, ze chlopczyk z TFow jako jedyny w calym filmie krwawi z nosa po uderzeniu w ryj. hmm… wszyscy tak sie bali tej postaci, ze rozwali film, a jak dla mnie to jest najbardziej ludzki bohater calego komputerowego przedsiewziecia. no i ma fajne wejscie – wyjechac z dymu na motorku kazdy by chcial 🙂

Sasquatch
    Member

Uprzedzam ze typowy dla Wolskiego klimat, ja wiem postpopkulturowo-awantrniczo-przygodowy ale czas nie bedzie stracony, czyta sie lekko i przyjemnie.

garret
    Participant

offtopicowo, ech Wolski i Agent Dołu…. "sięgnął ręką na dół, tam nic nie było !"

Ciekawe czy w następnej części będzie Cthulhu. W końcu mitycznie, i te wymiary między wymiarami, kształt bez masy itp.

Sasquatch
    Member

@ garrett – OT podono ekranizacje "AD" polacy szykuja…

@ AP – niezly pomysl – podoba mi sie 🙂

M
    Member

A Indy będzie zamiast bicza używał macek!

Atue
    Participant

Świat się kończy…

Jak podają wczesne założenia Indiana nie wytrzymał konkurencji z Seksem w wielkim mieście i musiał ustąpić z pozycji lidera w BO.

🙁

M
    Member

Potwierdza to tezę o braku seksualnego napięcia w KOTCS 😉

Sasquatch
    Member

Taka ciekawostka.
    Poniewaz widziale fim w kinie, pozwolilem sobie wczoraj zobaczyc wersje TS, i musze powiedziec ze mi sie podobalo!! Rozmazany obraz dodal temu filmowi uroku, nie widac tak CGI, wiec z automatu wiecej klinatu VHS i lat 80tych. Co najmniej dwie gwiazdki wiecej w moim rankingu!!

M
    Member

Zauważyłem to samo oglądając francuskiego screenera. Szkoda że filmów na VHS już (prawie) nie wydają 😉

Nexus
    Member

Odczekałem aż zamieszanie nieco opadnie, a tłumy przestaną oblegać (przepraszam za wyrażenie) multipleksy i nareszcie wybrałem się na Królestwo Kryształowej Czaszki. Tym sposobem uniknąłem stadka pokemonów z komórkami, średnia wieku na sali kinowej była oscylowało koło trzydziestki i nic nie przeszkadzało w czerpaniu przyjemności z seansu.

Film podobał mi się na równi z Ostatnią Krucjatą (czyli bardziej niż Świątynia zagłady, ale nie tak jak Poszukiwacze Arki). Jones wypada znakomicie, tak stary jak i młody. Bałem się trochę, że Shia LaBeouf zaprezentuje się równie marnie jak Hayden w nowych Gwiezdnych wojnach, ale zostałem przyjemnie zaskoczony. Oprócz początku, gdy przesadnie sili się na wizerunek młodego gniewnego, co niezbyt mu wychodzi oraz płaczliwej sceny w celi Oxa gra całkiem udanie i wiarygodnie.

Co ważne, świetnie uchwycono klimat lat pięćdziesiątych (a raczej to, co mi wydaje się klimatem tamtej dekady w USA 😉 ) – muzyka Elvisa, wyścigi samochodowe rodem z American Graffiti czy Buntownika bez powodu, polowanie na komunistów i ogólna paranoja (włącznie z pulpowym motywem komunistów kontrolujących umysły), subkultury. To jest to. Cały wieczór umila mi teraz rockandroll.

Do minusów bez wątpienia należy zaliczyć cały finał. Gdy ekipa dotarła wreszcie do wnętrza świątyni w El Dorado pomyślałem sobie: "żeby tylko nie okazało się, że to jeden wielki statek kosmiczny, który odleci, gdy tylko dostarczą czaszkę gdzie trzeba". I co? Normalnie Predator 2… W złotej erze vhsu widziałem jeszcze kilka filmów z identycznym zakończeniem (raz spodek spoczywał pod śniegami Himalajów bodajże). Co za banał. I jeszcze ten koszmarny komputerowy ufok. Motyw kosmitów w ogólności mi się podobał, ale lepiej by było, gdyvy w całym filmie podchodzono do niego jak na początku w scenie otwierania sarkofagu, nie pokazując za wiele i "stopniując napięcie". A tak obdarto całość z tajemniczości i zastąpiono wielkim BUM.

Razi także sporo efektów komputerowych, które prezentują poziom sprzed dobrych 10 lat. Szczególnie słabo wypadła część blue boxów w scenie pościgu oraz ten nieszczęsny kosmita na końcu. Nie mogę również darować, że rozwalili taką fajną maszynę do wyrębu lasu raptem w drugim ujęciu, w którym się pojawia (nie mogę też zrozumieć jak Indiana trafił rakietą ten pojazd, skoro oddzielała go od niego cała kolumna samochodów). Gdyby to były lata osiemdziesiąte to dostalibyśmy bójkę na masce tej maszyny pędzącej przez dżunglę i co chwila Indiana zjeżdżał by pewnie w stronę wirujących ostrzy. Ale pościg w ogólności i tak jest fajny, na pewno lepszy od mocno statycznej sceny z czołgiem z Ostatniej krucjaty.

Do tego dodać cały szereg w większości trafionych odniesień do poprzednich części (no i złe przeczucia Indiany 😉 ) i dostajemy udany film przygodowy. Liczba głupotek w moim odczuciu plasuje się mniej więcej na tym samym poziomie, co w całej sadze i nie ma się czego przesadnie czepiać.

Dni mijają, a komentarze nie cichną.
    Przeglądając sieć trafiłem na błyskotliwą sugestię, że duet S&L będzie chciał dalej iść konwencjami chronologicznie i po przygodówkach z lat 30. i ufo-fobiach lat 50. przyjdzie czas na lata 70. i kolejny Indy będzie w konwencji blaxploitation!

To by się nawet łączyło z planami nakręcenia filmu o czarnych pilotach, o którym Lucas pitoli już od ładnych paru lat. Notabene przyjęcie takiej konwencji oznaczałoby gwarantowany etat dla SLJacksona – świetna klamra spinająca artystycznie nowego Indiane z prequelami SW!

a' propos: http://img509.imageshack.us/img509/7566/blackgestaposp4.jpg
    http://img46.imageshack.us/img46/6398/bscap0005ut2.jpg
    taka konwencja to morze możliwości

Viewing 15 posts - 181 through 195 (of 215 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.