Rogue One

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
 • Autor
  Posty
 • #34259
  John J Adams
  Keymaster

  !!! SPOILERY !!! SPOILERY !!! SPOILERY !!! SPOILERY !!!

  Dobra, to teraz trochę dywagacji „co miało być, a nie jest”. Część tego już pisałem na FB na profilach wiodących polskich fanów SW!

  1. Jyn i misja
  Obstawiam, że pierwotnie Jyn w ogóle nie znała Gerrery – spotkali się dopiero na Jedha. W trailerach jest mowa, że „Rebelia przechwyciła transmisję od Galena”, co pewnie miało ich potem prowadzić do Bodhi Rooka i Sawa. W finalnym filmie rozmowa z łysym Sawem przez telewizorek jest ewidentnie sklejona na szybko (Saw mówi tylko poza kadrem, generyczne ujęcie), co tym bardziej wskazuje, że się nie znali.

  2. Jedha
  W trailerach jest scena, jak Andor i Jyn wychodzą z hangaru na Yavinie z pilotami. Być może przed przylotem na Jedha miała tam być jakaś bitewka mająca rozmiękczyć imperialsów. Stąd wycięta scena z prowadzonymi pilotami-jeńcami w Jedha City (trailery), a także widoczne w filmie rozbite X-Wingi i TIE.
  Dodatkowo jest jakiś dziwny wątek z „kontaktem Cassiana, którego szuka siostra…” – totalnie zlany, bo w filmie poszukiwanie Sawa samo się rozwiązuje.

  3. Scarif
  Archiwum i wieża to były dwie różne lokacje. Stąd:
  – Ekipa Jyn przebiera się za Imperialsów
  – wchodzą do archiwum i kradną dysk (tu scena z Jyn w tunelu do archiuwm, której ostatecznie nie ma w filmie)
  – uciekają z bazy via Canary Wharf
  – bieganko po plaży z dyskiem w ręce znane z trailerów
  – i… nie wiem co dalej. Antena w innym miejscu? Odlot statkiem?
  W filmie obecnie jest scena, gdy Jyn i Cassian wchodzą do archiwum, podziwiają, a potem pojawiają się Z POWROTEM w korytarzu koło KSO na pogadankę. Więc ewidentnie mieli wyjść z archiwum i iść gdzie indziej, a nie uprawiać wspinaczkę po sufit.
  Finalnie chyba misję przebicia się z punktu A do punktu B zamieniono na szukanie debilnego master switcha na plaży.
  – zauważyliście, że są co najmniej 2 rodzaje TIE-Strikerów? Poza zwykłym jest taki z płatami połączonymi z tyłu.

  Edit: Po krótkim spacerze na świeżym powietrzu i partyjce Battlefronta widzę to tak:
  – W Battlefroncie mamy misję, gdzie rebelsi muszą przebiec z dyskiem z bunkra (stacji kolejki) do czekającego statku
  – Na zdjęciach z planu i trailerach widać było rozbitego U-Winga, wokół którego toczyła się bitwa. W filmie jest to last stand Chińczyków.

  W związku z tym dedukuję (może to być oczywiście BS, ale bazuję na tym, co mamy):
  1. Akcja przebiega jak w filmie do momentu włamu do archiuwm. Wątku z kablem w ogóle nie ma.
  2. Potem ucieczka z bazy, bijatyki i powrót kolejką na lądowisko. W wyniku wysadzenia torów trzeba wysiąść wcześniej i przebiec się do promu
  3. W międzyczasie Imperialni wysadzają prom (scena była w trailerach od początku)
  4. Ojej, prom wysadzony, już po nas. Zatem przebijmy się do innego bunkra, wróćmy kolejką do wieży i nadajmy plany anteną.
  5. Ekipa przebija się do bunkra. Osłania ich X lub U-Wing, który zostaje zestrzelony i rozbija się tam jako tło bitwy.
  6. Od plaży przybywa Krennic i w asyście Death Trooperów brodząc w wodzie atakuje bunkier
  7. Jyn sama lub z Cassianem wsiadają do kolejki i jadą do wieży. Reszta ekipy, w tym Chińczycy poświęcają się w walce z Krennikiem i jego kumplami, broniąc bunkra do ostatniej chwili. Możliwe, że jest tam jakaś wajcha do przestawienia i Chińczyk się poświęca jak w fimie.
  8. Jyn dociera do wieży, ma wycięte spotkanie z TIE Fighterem.
  9. Krennic dogania ją kolejką, spotykają się na wieży i dalej jak w filmie.
  Amen.

  4. Ekipa Sawa Gerrery
  Z trailerów i makingofów wynikało, że co najmniej część ludzi Sawa Gerrery (np. dobra Wampa) przyłączyła się do naszej ekipy i walczyła na Scarif. Finalnie nie ma po tym śladu.

  Proszę o Wasze refleksje.

  #34261
  DarkMiagi
  Participant

  Zgadzam się z Aragornem, że dokrętki są dość ewidentne, nawet jeśli ktoś nie śledził trailerów (ja sobie darowałem kilka ostatnich). Saw w monitorze i rozbity X-skrzydłowiec na Jedha to chyba najbardziej oczywiste sygnały (czy mi się zdawało, czy X jeszcze dymił?).

  Mi jednak bardziej przeszkadzały cameosy na siłę – Dr Obwarzan i Pinda Baba bardziej mnie razili za pierwszym niż za drugim obejrzeniem, ale nadal odstają, zwłaszcza że parę godzin później miasto zostanie zaorane, a oni chwilę potem muszą być w kantynie. Erdwa Dedwa i Cetrzy Peo też takie na siłę – i to w scenie bezpośrednio poprzedzającej lot floty rebelianckiej na Scarif, gdzie przecież już musiały być na pokładzie Tantiva. Stały sobie po prostu w przejściu i czekały na załadunek?

  Jeszcze żeby trochę się doczepić – o ile można łyknąć, że w następnych epizode nie widać dark trooperów, bo wszyscy znajdowali się na Scarif w momencie wystrzału DS, tak nowe myśliwce TIE to jakieś „kuzorium”. Ciekawe też, że Tarkin każe strzelać w budynek archiwum, a promień trafia gdzieś w horyzont, zahaczając tylko o antenę i Krennica (dramatic effect!).

  No ale tak patrząc ogólnie to trzeba przyznać, że jest kawał fajnego filmu. Jak to określił kolega, „najlepszy fanfilm SW, jaki widziałem”.

  #34265
  Turek
  Participant

  > Tarkin każe strzelać w budynek archiwum, a promień trafia gdzieś w horyzont, zahaczając tylko o antenę i Krennica (dramatic effect!)

  Ukrywali istnienie Gwiazdy Śmierci, dlatego zrobili tsunami, zamiast pierdyknąć prosto w bazę.

  #34270
  John J Adams
  Keymaster

  Strzelanie w wodę potwierdza tezę, że oprócz wieży był jakiś inny budynek i to w niego celowała DS.

  Na przykład ten z lewej:

  http://www.seat42f.com/wp-content/uploads/2016/10/AN1-FF-000073.jpg

  #34279
  Rif Starfire
  Participant

  Ostatnia scena pokazuje fajnie, że grupa Jyn znalazła się w pułapce otoczona przez AT-ACT i pewnie wtedy na ratunek przylatuje flota.

  Ciekawy jest jeden z ostatnich spotów.

  Na wstępie samym. Jyn miała tę ranę przy oku? Kto jest za nią z tą pelerynką? Zdaje się, że Saw Gerrera. Czyli, że wyszedł z tej swojej dziury, a nie, że czekał w drzwiach na zdmuchnięcie.

  Dziewczynka uratowana patrząca w niebo. Tego chyba nie było.

  Śliczne ujęcie w 0:09 sekundzie z posągami Jedi w tle.

  „Awesome” z 0:15. Krennic ma zupełnie inną fryzurę. Zresztą sam Mendelsohn ostatnio wspominał, że od groma ujęć poleciało po pierwszym montażu.

  0:17 Dodona, nieco bardziej na lewo Organa. Scena już bez Jyn. Pewnie planują dołączyć do bitki.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.