Celebration IV Exclusive McQuarrie Concept R2-D2 & C-3PO

Celebration IV Exclusive McQuarrie Concept R2-D2 & C-3PO Action Figures

Co to jest: Bardzo fajny zestaw dwóch ludzików, ukazał się w serii „Saga Legends” wydanej na trzydziestkę Gwiezdnej Sagi. Znalazło się w niej m.in. kilka figurek opartych na concept artach Ralpha McQuarrie. Opisywany tu zestaw przeznaczony został do sprzedaży jedynie w czasie dwóch eventów: Star Wars Celebration IV w LA i Star Wars Celebration Europe w Londynie. Teoretycznie możliwość zakupu mieli/będą mieli (Celeb w Londynie startuje 13. lipca) tylko uczestnicy tych konwentów, praktycznie pampry te można kupić w necie albo dostać na urodziny.

Blister:
Hasbro odeszło nareszcie od wypukłej przezroczystej części blistra wprowadzonej wraz z serią figurek RotS. Figurki za zaokrągloną „szybką” były dość słabo widoczne, szczególnie te w ciemnych kolorach, np. taki Vader. Był to spory dyskomfort dla nierozpakowujących kolekcjonerów. Teraz, tak jak dawniej, możemy niemal bez żadnych zakłóceń podziwiać swoje egzemplarze. Tekturowa część blistra zyskała szereg nacięć, mających zapewne nadać jej nowego, lepszego szyku. Moim zdaniem nie wygląda to najlepiej.
Jako że jest to figurka z edycji specjalnej, całość blistra zapakowano w specjalny protektor. Znalazło się na nim nawet miejsce na naklejkę „SW: Celebration IV”. Z tyłu protektora widać, że w środku znalazła się specjalna tekturowa wkładka z blubrami na temat Celebu i samego produktu. Ponieważ protektor jest szczelnie zaklejony, a wkładka ma ten sam kształt, co oryginalna tekturka zestawu, trudno powiedzieć jak wygląda ona z tyłu. Całkiem możliwe, że na tle owej tekturki mamy mapę do skarbu czy darmowy bilet na Celebration Europe, a może napis „Spierdalaj”. Ciekawe, czy pozbawione protektora i celebowej wkładki droidy trafią do zwykłej sprzedaży.

Pampry:
Samego projektu Ralpha nie zamierzam opisywać, znacie go zapewne na pamięć. A jak nie, to idźcie się bawić waszymi rozpakowanymi pamperkami.

R2-D2: Absolutnie genialny. Można się zastanawiać, czy Lucas nie mógł sobie darować wprowadzenia tych wszystkich zmian w jego wyglądzie (może poza kolorystyką) i zostawić R2 takiego, jak widział go McQuarrie? Wystające z głowy/kopułki ramiona są fantastyczne, choć pewnie ich animowanie pod koniec lat ’70 mogło być kłopotliwe. Dokładna analiza figurki pokazuje, że inspirowano się nie tylko kolorowym concept artem, ale i szkicami McQuarriego (co widać np. po nogach droida). Dobry opis figurki powinien zawierać informacje na temat ilości punktów ruchu (w ilu miejscach sie zgina, nie ile przejdzie cali w turze) – tu mam jednak problem, musiałbym to wszystko rozpakować. Kopułka naszego astromecha kreci się chyba w dwie strony, antenki i ramiona mogą sobie wesoło machać. Nie można niestety chować w korpusie środkowej nogi R2 – dziwne, bo zwykle cechę tę miały astromechy Hasbro, kryjące wewnątrz jakieś mechanizmy typu wyskakujący miecz czy instalacja czyniąca piski.


C-3PO: Nasz złoty przyjaciel wypada dużo słabiej. Na szkicach wygląda bardziej subtelnie, figurka natomiast jest nieco bardziej kanciasta, krągłe detale projektu są tu zbyt mocno zaznaczone. Figurce niestety o wiele dalej niż rysunkom McQuarriego do robo-Marii z Metropolis Langa. Głowa robota jest w dziwny sposób wydłużona, poza wskazuje na miłośnika torebek, a „wyraz twarzy” przywołuje na myśl Samsona Miodka z trylogii husyckiej Sapka.


I jeszcze jedno. Oczywiście nie mogę wam powiedzieć jak obie figurki wyglądają z tyłu. McQuarrie szkicował naszych bohaterów i w tym ujęciu, wiec przyjmuję, że twórcy zabawki opierali się na tych projektach.


Pamiątkowy medal:
W blistrach wszystkich figurek serii „Saga Legends” znajdują się specjalne pamiątkowe medale. W opisywanym tu zestawie mamy medal przedstawiający C-3PO i jakiś gatunek kałamarnicy.

Ocena (1-5):
Ogólnie: 5-
Fajność kolekcjonerska: 6!
Dla zwykłego kogoś: Na spotkaniu poznańskiego Klubu Fantastyki Druga Era nikt nie zauważył nawet, że pampry różnią się jakoś od tych z filmu…
Dla mnie: 10! THX za prezent kochane B-PFKSW!
Ciekawostka przyrodnicza: Pierwszy pamper Hasbro oparty na szkicach McQuarriego to szturmowiec z mieczem świetlnym, wydany kilka lat temu jako „Fan’s Choice Figure #4” w wyżej opisanej serii.

Komenty FB

komentarzy

Komercha

9 Komentarze(y) na Celebration IV Exclusive McQuarrie Concept R2-D2 & C-3PO

 1. Co za buractwo i upadek!

 2. Radziwiłł "Panie Kochanku" // 3 lipca 2007 at 22:12 //

  Hańba! Zdrada! Targowica!

 3. Seria "concept" to najlepszy pomysl na figurki od czasu ludzikow vintage. A ten 3PO to najlepszy ludzik tej serii. Mam nadzieję, że nie zmienię zdania kiedy zobaczę z bliska 😀

 4. chłopczyku, ile ty masz lat ?

 5. Wypasior. Weź już rozpakuj.

 6. Bardzo ciekawy pomysł, żeby pokazać jak widzieli to autorzy. Kupiłbym je, ale niestety nie dostąpię tej przyjemności.

  Pozdro dla fanów SW.

 7. SUPER DLA FANA NIE LICZ SIę TO COJEST JAK WYKLONDA WAZNE żE T JEST.CO BY BYłO BEZ GOGRA LUCA.

Dodaj komentarz