Wieści z Azji – triAngle

Jigsaw aka Iron Triangle aka TriAngle – trzech gigantów w jednym filmie

Zacznijmy od głównych bohaterów:

Johnny To – reżyser takich filmów jak The Heroic Trio, All About Ah-Long, Heroic Trio 2: Executioners, A Hero Never Dies, Running Out of Time, The Mission – czyli jednych z największych kultów lat ’80-’90 z HK. Teraz także na fali z filmami takimi jak – Breaking News, PTU, Election, czy Exiled. Jeden z, wydaje się, ostatnich prawdziwych reżyserów kina akcji z HK, takich prawdziwych do kości.

Ringo Lam – reżyser m. in. Aces Go Places IV, City on Fire (ten, z którego Tarantino nakradł pomyslów do Reservoir Dogs), Prison on Fire, Full Contact, Double Dragon. Ostatnio w trochę gorszej formie – np. Replikat z Van Dammem:).

Tsui Hark – największy z największych. Reżyser następujących tytułów – Zu: Warriors from the Magic Mountain, Aces Go Places III: Our Man from Bond Street, Peking Opera Blues, I Love Maria, Once Upon a Time in China, New Dragon Gate Inn, Once Upon a Time in China II, Once Upon a Time in China III, Knock Off, Time and Tide, Seven Swords. Ale Tsui Hark to ktoś więcej niż tylko reżyser. Niezapomniane są jego kreacje komediowe m.in. w serii Aces Go Places, ale największe uznanie należy mu się za ukształtowanie kina HK takim, jakim go znamy z jego złotego okresu lat ’80-’90. To dzięki Harkowi John Woo i jemu podobni mogli eksplorować gatunek Bullet Ballet, a Wuxia nie była by tym czym jest bez serii Once Upon a Time in China.

I teraz wyobraźcie sobie, że ci trzej kolesie robią jeden film. I to w dość oryginalny sposób, bo będzie to jeden ciągły film, który reżyserują niezależnie od siebie. Aktorów – jak za starych dobrych czasów w HK – informowano tylko o tym co mają zagrać w danym dniu, nie znali oni całego scenariusza przed zdjęciami, podobnie jak i reżyserzy nie widzieli z wyprzedzeniem, co zrobi ich poprzednik.

Fotka z filmu:

Film początkowo miał się nazywać Jigsaw, ale szybko zmieniono nazwę na The Iron Triangle, a potem – jeszcze szybciej – na Triangle.

Fota z planu:

Film opowiada o grupce przyjaciół, którzy maja mało kasy i dużo problemów. Pewnego razu, gdy w knajpie dyskutują o tym, jak się szybko i łatwo wzbogacić, przysiada się do nich tajemniczy człowiek, który daje im mapę prowadzącą do skarbu. Okazuje się jednak, że mapa to tylko jeden z wielu kawałków układanki. Tak film rozpoczął Tsui Hark, rozwinięciem historii zajął się Ringo Lam, a zakończył ją Johnny To.

Film początkowo miał być dość skromną produkcją, ale po bardzo dużym zainteresowaniu europejskich dystrybutorów postanowiono wpompować w film trochę więcej, a także powiązać akcję jakoś z Europą (co akurat nie zabrzmiało zbyt zachęcająco).

Ekipa:

Po drobnych problemach z zakończeniem Johnny To ukończył film i Triangle (czy może raczej triAngle) został pokazany poza konkursem w Cannes.

Foty z filmu:

Tymczasowy plakat reklamujący film w Cannes:

Oficjalny plakat:

Po pokazie w Cannes film zebrał średnie recenzje. Głównie w stylu „gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść”, ale to od recenzentów nie zajmujących się na co dzień kinem azjatyckim. Fani piszą, że film może i jest trochę niekonsekwentny, że widać wyraźnie, że składa się z trzech części, ale jest kultowy i daje dużo dobrej zabawy. Cóż… trzeba zobaczyć samemu:)…

Fragmenty filmu:
Fragment 1
Fragment 2

Trailer:

Press-pack (PDF): Ściągnij

Komenty FB

komentarzy

Komercha

Dodaj komentarz