Reply To: RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE

Homepage Forumy Na naszych ekranach Filmy, filmy, filmy RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE Reply To: RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE

Sancho
Member

RÓWNIEŻ SIE Z TYM ZGADZAM!

Ukazanie sie tego tytulu w Polsce, mozna określić mianem święta. Niewiele istnieje przykładów na wykazanie, jak sztuka filmowa potrafi się pięknie komponować z literaturą, a tutaj mamy najlepszy tego przykład.
Film Hasa nie dosc, ze jest arcydziełem naszej kinematografii, to dodatkowo rozreklamował w latach 60 nie zbyt popularną u nas ksiązke Potockiego.
I powiem tak:
dopiero po przeczytaniu ksiązki hrabiego Jana, doceniłem ogrom pracy z jakim zmierzył się Has. Powieść jest dziełem znacznie bardziej przemyślanym i skomplikowanym, a ilość interpretacji jest nieograniczona. To jest dopiero Arcydzieło!
No i ta biografia Potockiego, pełna zdarzeń wyjętych niczym z jego ksiązki! Począwszy od podróży po całym świecie, po tajemnicze samobójstwo, które popełnił strzelając sobie w usta z pistoletu skałkowego, załadowanego srebrną kulą (a raczej przetopioną na kulę cukiernicą) poświęconą wcześniej przez księdza. No a na kogo takie kule sie przygotowuje to chyba każdy wie 😉

A film naturalnie kupię, bo wstyd czegos takiego nie posiadac