Reply To: Indiana Dżons i Nowa Krucjata – SPOILERY!!!

Homepage Forumy Na naszych ekranach Filmy, filmy, filmy Indiana Dżons i Nowa Krucjata – SPOILERY!!! Reply To: Indiana Dżons i Nowa Krucjata – SPOILERY!!!

freak_outXP
Member

Mój post z innego forum
[quote]Paszczak napisał:
[i]Ja was nie rozumiem. Żaden z dotychczasowych Jonesów nie był głupi. Fantastyczny, nierealny, miejscami absurdalny – ale nigdy idiotyczny. Po prostu kierowały się one własną, nieco kopniętą logiką. W przeciwieństwie do Piratów, bo ta seria to z kolei zgroza, płacz i zgrzytanie zębów.[/i]

No sorry, ale co powiesz na:
– światłoczułą pułapkę w Peru [RotLA];
– ucieczkę przed wodą po scenie z wagonikami (skąd się tyle tam tej wody wzięło biorąc pod uwagę wielkość i głębokość szybów i samej kopalni ? Ciśnienie było tak duże, że strumień rozsadzał ściany !) [ToD];
– spadochron pontonowy ;] [ToD];
– 1. i 3. pułapka w Ostatniej Krucjacie – jedna na fotokomórkę chyba, druga tak głupia, że szkoda gadać [LC];
– rycerz gadający po angielsku [LC];
– samolot w tunelu [LC];
i wiele, wiele innych.

Ja rozumiem – konwencja. Nawet pewne przeinaczenia i przemilczenia są O.K. typu…
– samolot, który ma zasięg ~800 kilometrów przelatuje ich 3,5 tyś [ToD];
– Africa Korps przed 41' w Afryce [RotLA i LC];
– Niemcy na Bliskim Wschodzie, a w szczególności -> w Egipcie [RotLA i LC];
– Die Wunderwaffe, czyli latające szkrzydło przed II W.Ś. – służące w Africa Corps, w Afryce Very Happy [RotLA];
– baza U-Bootów w Grecji [RotLA];
– Zeppelin [LC], którego nie powinno tam być;
bo widz jest na ogół głupi, nie wie, co ogląda i wszystko łyka.

Łykam też "magię montażową", bo to jest film przygodowy. Łykam to, że artefaktów, które wielu śmiałków poszukiwało przez tysiąclecia, Indiana Jones znajduje z uśmiechem na ustach w ciągu kilku dni. Łykam pewną naiwność w scenach metafizycznych. Łykam "Deus Ex Machina". Łykam wiele różnych, dziwnych rzeczy. Bo to konwencja.

Ale konwencja konwencją, a infantylizm – infantylizmem.[/quote]

Więc to tak nie było, że 20 i więcej lat temu scenarzyści się jakoś specjalnie przejmowali. Nie oceniając samego filmu IJ4 – przypieprzanie się do "zamurowanych Indian" to IMHO przypierniczanie się do popierdółek w kontekście całej serii.