Sega Dreamcast

Homepage Forumy Od rzeczy Oldskul Sega Dreamcast

  • This topic is empty.
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 17 total)
  • Autor
    Posty
  • #3451
    Broken Fang
    Member

    Od dawna zabierałem się, za napisanie tego tematu, ale czyste lenistwo nie pozwalało mi na to, ale w końcu się przełamałem i napisałem: Temat o ostatniej konsoli Segi…
    [img]http://www.davesvideoarcade.co.uk/dreamcast_files/dreamcastkit.jpg[/img]

    Sega Dreamcast był pierwszym przedstawicielem konsol 128bitowych; Konsol 6 generacji (nie drugiej! Sony Fanboys!), posiadała wiele rewolucyjnych cech, których części, nawet w obecnych pseudo-superhiper konsolach 7 generacji wciąż nie ma.

    Jednostka:
    Samego Dreamcasta cechuje dosyć standardowy wygląd, cztery wejścia na Pady i inne kontrolery, przycisk Power i Open, wbudowany zasilacz, no i…Modem, który pozwala połączyć się z internetem. Jednym ( i w zasadzie jedyną wadą Dreamcasta po stronie Hardware'u), to napęd na stan 1998 i 1999, był bardzo dobry, GD-Rom, obsługiwał nieco pojemniejsze płyty CD o wielkości 1,2GB, jak i zwykłe 7setki, jednakże konkurent Dreamcasta PS2, który wyszedł 2 lata później posiadał napęd DVD, co spowodowało stratę części klientów przez Segę. Całość jest wykonana bardzo solidnie. Z wysokiej jakości plastiku i innych elementów. Sprawia wrażenie bardzo solidnego sprzętu… i takim jest.

    Kontrolery:
    Jest kilka rodzajów Padów, plus kontrolery specjalne. Prócz standardowego Pada, mamy jeszcze Fighter Pada do bijatyk (w którym, można zaprogramować różne kombinacje). Klasyczny już Arcade Stick, który pozwala poczuć się jak w salonie gier :). Z pozostałych kontrolerów, mamy już klasycznego (ale dosyć mocno odświeżonego) Light Guna. Osobiście nie posiadam pistoletu, Segi tylko MadKatza, ale z tego co wiem, oba niczym się nie różnią, pistolet posiada dodatkowe przyciski i trzy tryby strzelania, pistolet trzyma się dobrze i jest bardzo wygodny w strzelaniu i celowaniu. Dosyć ciekawym kontrolerem, który jest na liście moich priorytetów, jest….wędka służąca do gier… no cóż Wędkarskich :P, ale ciekawi mnie, czy przy "kampanii" Big the Cata w Sonic Adventure, wędka współpracuje z grą.
    Wracając do padów. Mają dwa sloty, jeden na VMU, bądź zwykłą kartę pamięci i na Rouble Pack (do wibracji). Pad sprawia wrażenie ogromnego i dziwnie zaprojektowanego, ale jest bardzo wygodny i intuicyjny, patrząc na Pady X-Boxowe, widać na czym Microsoft się wzorował :wink:. Muszę też zaznaczyć, że pady w zasadzie są nie zniszczalne, mój przeżył spotkanie ze ścianą podłogą i pięścią, a wciąż wygląda tak samo, jak go odpakowałem :P. No i oczywiście dwa gadżety pozwalające na pełną zabawa w Unreal Tournament i Quake III Arena, no i też przeglądanie netu, mianowicie Klawiatura i myszka. Swoją drogą SegaNet umożliwiał granie w QIII i UT z graczami Pecetowymi :D.

    Gry i…Programy.
    Co cechowało Segę Saturn? Bardzo trudne pisanie gier. Sprawa z Dreamcastem jest wręcz odwrotna, z powodu kompatybilności z Windows CE, programowanie na niego było bardzo proste, z tego powodu, wychodziła masa gier na Dreamcasta (również te pisane przez fanów). I co ciekawe pomimo "śmierci" konsoli w 2001, to do dziś są pisane gry na Dreamcasta, przez małe firmy Developerskie i zwykłych fanów konsoli. Łatwość programowania, pozwoliła na stworzenie dziesiątków programów na tę konsole. Jest Dreamcastowy Linux, emulatory chyba wszystkich wcześniejszych konsol (w tym emulator PSX!), no w zasadzie brakuje mi jeszcze zmulca Segi Saturn do pełni szczęścia :P. Dochodzą też takie programy w których można edytować, przenosić i kopiować Save'y z jednej kary pamięci na drugą.

    Karty pamięci:
    Mamy dwie rodzaje Memory Card, niestandardowa o sporej pamięci, w zasadzie niczym nie różni się od innych tego typu urządzeń. Drugą kartą jest VMU (Virual Memory Unit), Karta która wygląda jak mała konsola, posiada Dipad, dwa przyciski A i B i pozwala grać w mini gierki, które zapisują się na karcie wraz z save'em (np. przy sonic Aventure jest to tamagochi), ekran pokazuje też różnorakie animacje przy graniu (najbardziej skomplikowane są przy SoulCalibur, Chuchu racket i przy Sonicach.

    Ogólnie rzecz biorąc system jest niesamowity, niestety z powodów, praktycznie od tego sprzętu niezależnych (poprzednie wpadki Segi, Sega Saturn, utrata lojalności i niechęć graczy do produktów Segi, no i debilna polityka samego Niebieskiego doprowadziła do końca tej konsoli, nie pozwalając jest naprawdę rozwinąć skrzydeł. Do roku 2007 powstało w ponad (oficjalnych) 375 tytułów.

    Obecnie można łatwo dostać Dreamcasta u nas na Allegro (w zależności od zawartości zestawu) konsole można kupić, od 100 do 250zł.

    Ciekawy humorystyczny akcent…Notka dla tych co zaraz wyskoczą z wielkością biblioteki PS2… Filmik jest z 2000r :P.

    http://www.youtube.com/watch?v=foARPDyZrXk
    Krótki dokument o Dreamcastcie, charakterystyka, opinie i konkluzja.

    http://www.gametrailers.com/player/55604.html
    TOP 10 gier na Dreamcasta według Screwattack.

    #3452
    John J Adams
    Keymaster

    Kupiłem ze dwa lata temu za grosze, razem z pistoletami – fun gites 🙂 Prawie tak fajna konsolka jak Game Cube, która dla mnie jest szczytem fajności.

    Szkoda że pistolety nie działają z nowożytnymi telewizorami.

    Dodam, że jeśli komuś szkoda kasy/miejsca na necie są całkiem sprawne emulatory systemu. Ponieważ zrobienie obrazu GD-ROMu na dysk to straszna rzeźba, można się zaopatrzyć w takowe w necie – na legalu, o ile posiadamy oczywiście oryginał na płycie. Pogrywałem tą metodą w RE: Veronica i szło całkiem nieźle.

    #3453
    garret
    Participant

    zacny topic, na widok Shenmue kiedyś umarlem

    #3454
    John J Adams
    Keymaster

    Kurde, a ja Shenmue do dziś nie mam (zaporowa cena na Allegro).
    A propos: o ile pamiętam ktoś na dalekim wschodzie produkuje do dziś tanie klony (a może oryginały?) Dreamcasta dla zapaleńców.

    #3455

    Ech Shenmue ciekawe czy powstanie kiedyś trójka, jak ktoś się bawi emu to polecam The Nomad Soul kiedyś mną ostro potrząsnął.Komandorze masz racje Game Cube to była jedna z najlepszych konsol , niedoceniana w Polsce zresztą jak każdy sprzęt którego się nie da przerobić , czekam z zapartym tchem na materiał o kostce a zwłaszcza o najdziwniejszej grze jaką grałem w życiu czyli KILLER 7 😉

    #3456
    John J Adams
    Keymaster

    Mam Killer 7 ale nie pamiętam czy kiedykolwiek grałem 🙂
    A NGC kupiłem głównie dla kilku SW-Exclusivów, bardzo fajnych zresztą.

    I chyba zresztą GC dało się przerobić – na allegro są egzemplarze z domowej roboty firmware, kieszenią powiększoną do zwykłch CD, odtwarzaczem divxow itp. Chyba największą zaletą tych chipów jest wprowadzenie wyjścia wideo progresive scan po komponencie.

    #3457

    Domyślam się że chodzi o produkcje Factor 5 czyli kultowe Rogue Squadron 😉 , ja po prostu zakochałem się w Metroid 😉

    #3458
    John J Adams
    Keymaster

    Ta, rogue squadron 2 i 3, clone wars (kaszana). Do tego cthulhowskie Eternal Darkness i już nie-ekskluzywne Bondy.

    #3459

    No Eternal Darkness też miód szczególnie te schizy kiedy ci niby formatowało kartę 😀

    #3460
    Gargooletz
    Participant

    [quote][b]DcPL napisał/a:[/b]
    Ech Shenmue ciekawe czy powstanie kiedyś trójka, jak ktoś się bawi emu to polecam The Nomad Soul kiedyś mną ostro potrząsnął.Komandorze masz racje Game Cube to była jedna z najlepszych konsol , niedoceniana w Polsce zresztą jak każdy sprzęt którego się nie da przerobić , czekam z zapartym tchem na materiał o kostce a zwłaszcza o najdziwniejszej grze jaką grałem w życiu czyli KILLER 7 ;)[/quote]

    Żeby pograć w The Nomad Soul nie trzeba nic emulować. Przecie to wyszło na piece.
    Grać nie grałem, ale pamiętam, że dostało naklejke ŚGK Poleca 😉

    #3461

    Luz w tych czasach grałem przede wszystkim na konsolach:) , co do The Nomad Soul to jako ciekawostkę podam że twórcą jest David Cage którego następne dwa tytuły to Indigo Prophecy aka Fahrenheit i oczekiwany przeze mnie Heavy Rain

    #3462
    Gargooletz
    Participant

    Heavy Rain zapowiada się fenomenalnie. Szykuje się kolejny genialny (miejmy nadzieję) exclusive na ps'a. Polecam filmiki z gameplayem.
    Na przykład [url]http://www.gametrailers.com/video/e3-09-heavy-rain/50414[/url]

    #3463
    garret
    Participant

    Heavy Rain niestety zapowiada sie na klasycznie przehypowany tytul 🙂

    Fahrenheit czy Nomad Soul klasyki!

    #3464

    Zobaczymy ,cały hype może mu rzeczywiście przeszkodzić , ale moim zdaniem Sony i Quantic Dream nie mają chyba nic do stracenia muszą prowadzić agresywny PR , ze względu na MW 2 już raz została przełożona premiera oni po prostu boją się że w czasach dominacji Fpp taki tytuł jak Heavy Rain nie sprzeda się tak by wyszli na plus.

    #3466

    Buuu, czuję się wykluczony, moja konsolowa edukacja skończyła się na PSX (potem to już tylko piec i brak czasu), a wcześniej to tylko Pegasus (hahahaha, katridż z 9999999999999999 grami, in your face Dreamcast) ale za to z pistoletem – Duck Hunt rządził.

    BTW:
    [url]http://cdn-www.cracked.com/phpimages/photoshop/1/8/9/3189.jpg?v=1[/url]

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 17 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.