Reply To: Waczmeni!

Homepage Forumy Na naszych ekranach Filmy, filmy, filmy Waczmeni! Reply To: Waczmeni!

John J Adams
Keymaster

Crov – nie chce mi się odnosić do wszystkiego, choć opinia jest ciekawa 🙂 Ale kilka uwag:
– powtarzający się zarzut co do głosu Rorschacha – o ile znam się na ikonografii komiksowej, stosowny kształt dymka w komiksie taki właśnie głos komunikuje;
– skróty i uproszczenia – zgoda, ale Snyder mógłby przekazać wszelkie subtelności komiksu gdyby miał na to 20 godzin, a nie 2,5.
– kuriozalny dobór muzyki – poza balonami nie mam zastrzeżeń. Nie od dziś wiadomo, że treść piosenki podkładanej pod film nie musi mieć związku z akcją. Chodzi o klimat sceny, choć faktycznie może to razić.

Obawiam się, że Watchmen jako komiks po prostu nie poddaje się za łatwo filmowej interpretacji. Jak u innych Moorów – LXG próbowano interpretować i efekt jest wiadomy, From Hell nie czytałem. Ciekawie załatwiono natomiast Vendettę, która fabularnie z komiksem ma niewiele punktów stycznych, a jednak udało się jego klimat przekazać. W Watchmenach takie podejście chyba jednak nie było możliwe ze względu na wielość wątków i postaci, które siłą rzeczy musiano pozostawić z grubsza nieruszone.

Swoje zastrzeżenia co do obsady wyraziłem w recce, aczkolwiek właśnie sobie uświadomiłem ciekawą rozbieżność: czemu Watchmeni mają nowoczesne spidermanowe kostiumy, a Minutemani kultowe szmaciane oldskule? Chyba w tym momencie Snyder uległ presji mainstreamu…