Prosto z Pieca (R)

Witamy w pierwszej odsłonie magazynu Prosto Z Pieca (R), zgrabnie skracanego do PZPR, w którym będziemy subiektywnie przyglądać się najciekawszym informacjom ze świata PC gamingu!

Zaczynamy z grubej rury, bo od bezprecedensowej katastrofy, jaką bez wątpienia była premiera gry Batman: Arkham Knight. Miała ona miejsce w miniony wtorek i dość szybko okazało się, że nie bez przyczyny redakcje na całym świecie dostały do recenzji kopie na PS4. Gra zacina się nawet na najwydajniejszych konfiguracjach (podobno przede wszystkim tam, gdzie nie ma dysków SSD ani kart Nvidii), a liczba klatek na sekundę jest na twardo zablokowana na poziomie 30 fps. Ustawienia graficzne są wyjątkowo ubogie, a w dodatku te, które są, nie zawsze działają. Wszystko to dokumentują liczne testy i nagrania, takie jak to:

Gwoździem do trumny było jednak odkrycie, że tekstury w wersji PCtowej są mocno zubożone. Jak nietrudno się domyśleć, graczy raczej nie rozbawiła ta zabawa konwencją i postanowili wyrazić swoją dezaprobatę w recenzjach na Steamie (7312 negatywnych, 4264 pozytywnych). Wielu z nich postanowiło dodatkowo skorzystać z nowych steamowych przepisów, które umożliwiają zwrot gry, jeśli nie spełnia ona oczekiwań co do jakości. Reakcją wydawcy, czyli studia Warner Bros., było… całkowite wycofanie gry ze sprzedaży ze sklepu u wujka Gabe’a. Gra wróci, jak będzie naprawiona, a kiedy to nastąpi – nikt nie wie.

news_pzpr04

Na ile to się uda, ciężko powiedzieć. W sobotę został opublikowany pierwszy patch, dla tych, którzy jednak twardo w grę grają, zapowiedziano też kolejne poprawki i niby wszystko idzie w dobrą stronę (choć w złą już się raczej nie da). Wystarczy jednak przypomnieć sobie premierę Assassin’s Creed: Unity i ówczesny shitstorm spowodowany kiepską optymalizacją gry. Po pięciu łatkach jest ona zdecydowanie bardziej grywalna, ale w dalszym ciągu to jeden z najgorzej przygotowanych portów PCtowych w ostatnim czasie. Jednym z najlepszych pozostaje GTA V, na który jednak kazano nam czekać prawie tyle, co na Duke Nukem Forever…

news_pzpr01

Zdecydowanie lepiej radzi sobie inna nowa megaprodukcja, czyli nasz rodzimy Wiedźmin 3: Dziki Gon. Początki nie należały do łatwych, bo tuż po premierze okazało się, że nowa bujna czupryna Geralta, a.k.a. Nvidia HairWorks, znacznie obniżała wydajność, a tekstury są gorszej jakości w porównaniu do demka z E3 sprzed 2 lat:

news_pzpr02

Rzekome pogorszenie okazało się efektem optymalizacji, a niesforną fryzkę udało się okiełznać łatkami. Dodatkowo w zeszłym tygodniu ukazał się kolejny zestaw darmowych DLC, a przed nami jeszcze dwa kolejne rzuty, natomiast na jesień duży fabularny dodatek. Obama już ponoć zrobił preorder.

Skoro jesteśmy w temacie E3, warto z dziennikarskiego obowiązku wspomnieć o tegorocznych targach. Zapowiedzi było wiele (nowy Doom, Dishonored, Mass Effect, Tomb Raider, XCOM…), ale wszystkie wymiękają wobec tej jednej, na którą czekaliśmy od tylu lat. Mowa oczywiście o… nowym South Parku! A tak poważnie, najwięcej mówiło się i nadal mówi o Falloucie 4. Bethesda pozazdrościła Obsidianowi sukcesu New Vegas i postanowiła zrobić to samo, tylko lepiej. Dlatego sprawdzoną formułę P/A postanowili uzupełnić Simsami. Tak, teraz nasz bohater może stawiać na wastelandzie budynki i mebelki. Podobno trwają rozmowy z Ikeą nad ekskluzywnym DLC…

news_pzpr03

Za nami letni sezon żniw na Steamie, trwa Giermasz na CDP.pl, promocje na klawe starocie proponuje też GoG, więc jeśli macie coś jeszcze na koncie, to jesteśmy pod wrażeniem. Ciekawą ofertę ma Humble Bundle – do końca tygodnia można jeszcze wyszarpać za parę groszy dwie części Borderlands z dodatkami, plus kupon zniżkowy na Borderlands Pre-Sequel. Jeśli wciąż szukacie pretekstu, by wziąć chwilówkę, warto przyjrzeć się inicjatywie pt. Muzeum Gier Wideo. Hajs można deponować na Polak Potrafi, który to portal ma już za sobą kilka… ciekawych projektów gierkowych.

Komenty FB

komentarzy

Komercha

3 Komentarze(y) na Prosto z Pieca (R)

  1. Własnie czegoś takiego mi na zakazanej brakowało!

  2. Extra rubryka:)
    Ale gdzie Doom?:)
    Co do Batka to warner wykluł się z informacja jakoby wiedziało od miesięcy jak ich cudo działa na PC.
    I te, no, hity z E3 poproszę!:)

Dodaj komentarz