R-Type

R-Type już w chwili włożenia do stacji dysków był old schoolem. Kosmiczna napierdalanka na pierwszy rzut oka nie różniła się niczym specjalnym od innych strzelanin, gdzie jedynym sensem było lecieć w prawo i rzezać wroga. Pozornie proszę państwa, gdyż w produkcji japońskich geniuszy z firmy Irem była moc.

amiga_rtype01

Sprawa wydawała się prosta. R-9a „Arrowhead” to nasz myśliwiec – ten z lewej. Imperium Bydo to ci źli z prawej, którzy akurat w tym momencie zapragnęli wziąć pod buta całą galaktykę. Mimo teoretycznej prostoty gra należała do tych trudnych. W zasadzie do jednych z najtrudniejszych, gdyż w stosownym rankingu takowych wg IGN (rok 2007) zajęła aż 7 miejsce. Odnotujmy, że wygrała w nim Contra.

amiga_rtype02

Trudność R-Type polegała, a w zasadzie wciąż polega, na tym, iż panowie z Irem w dalszych poziomach przewidzieli wyłącznie jedną, prawidłową ścieżkę przejścia danego levelu. Przeszkadzajek i enemy za to nie brakowało. W oczy rzucało się od razu zamiłowanie projektantów i architektów Imperium Bydo do twórczości Gigera. Uszy za to sympatycznie pieściła dynamiczna muza. Na Amidze doskonała.

amiga_rtype03

Czadowe było zbieranie power-upów i wzmacnianie Arrowheada o kolejne bronie – co wyznaczyło na lata standardy w tym gatunku gier. Dużo frajdy sprawiało też kumulowanie energii i sprzątnięcie enemy jednym, konkretnym wystrzałem.

amiga_rtype04

R-Type to kultowa giera i wielki przebój lat ’80. Gra swoją karierę rozpoczęła w postaci automatu salonowego, który szybko doczekał się masy portów na wszystkie możliwe platformy, rimejków, oficjalnego sequela i niezliczonych podrób. Także nawiązania w japońskiej popkulturze, lub bliższe nam w Turricanie II, gdzie oczy cieszył hangar R-9a. Warto zaznaczyć, że konwersję na Amigę przygotowało studio Factor 5, znane później z takich tytułów jak Star Wars: Rogue Squadron. Niestety przez abstrakcyjnie wysoki poziom trudności gra była jednorazową przygodą, a w jej miejscu lądował kolejny tytuł.

 

Boska muzyka tytułowa z Amigi i gameplay:

Okładki pożyczone z MobyGames. Niezła jest ta z PC oraz z MSX.

Komenty FB

komentarzy

Komercha

Dodaj komentarz